O Ronově nad Doubravou

Město se rozprostírá v úpatí chráněné krajinné oblasti Železných hor. Jeho historie má kořeny už ve 12. století, kdy se o obci poprvé zmínili obyvatelé v písemné zprávě. Po založení městečka Ronov nad Doubravou Oldřichem získalo přezdívku „Na zeleném drnu“. Díky zemědělskému rozmachu a pracovitosti zdejšího obyvatelstva získávala obec různá privilégia, práva dvou trhů ve 14. století, 17. století dokonce tří; mezi jinými zde byl i cech tkalcovský a ševcovský. K úplnému dovršení této úspěšné éry přispěl František Josef I. tím, že prohlásil rok 1908 obec za městys a později za Městskou obec Ronov. V roce 1945 byl v Ronově nad Doubravou ustaven Místní národní výbor a tím také statut města na dobu 53 let zanikl – vše se navrátilo k původnímu stavu až po roce 1998. Dnes je Ronov centrem mezi okolními městečky a vesnicemi. Má zhruba jeden a půl tisíce obyvatel.

Obecné údaje

Celková rozloha ronovského správního území je zhruba 1700 hektarů, které se rozkládá po obou březích Doubravy. Klima je mírné, průměrná teplota 7 stupňů Celsia. Úhrn srážek 700mm.

Vývoj města a dopravní dostupnost

Vývoj města probíhal většinou podél komunikací. Městem prochází silnice II. tř. č. II/337 Čáslav – Seč (a dále) a místní železniční trať Čáslav – Třemošnice. Ronov se stal přirozenou spádovou oblastí pro okolní obce, kdy městem prochází všechny autobusové linky, které tyto obce spojují, dále linky ve směru na Čáslav, Prahu, Chrudim, Hlinsko a další místa v regionu. Sice Ronov není průmyslově významnějším centrem, přesto tu jsou silné a stabilní firmy, které nabízejí práci – nebo díky svému umístění je v dobré pozici pro dojíždění do větších měst.

Další kulturní a zajímavá místa v Ronově

Ve zkratce upozorníme na nejzajímavější místa v Ronově nad Doubravou: hlavním centrem je Chittussiho náměstí s centrální budovou kostela sv. Vavřince. Na náměstí jsou dále Mariánský sloup, Pomník padlým v 1. světové válce, kašna a malý park. Ze zajímavých budov například radnice či zámecká budova, kde sídlí v současné době Lesy ČR. O dalších okolních památkách a zajímavých místec se dočtete v tipech na výlety

Život ve městě

V Ronově je mateřská škola, základní škola (do 9. třídy), v nedaleké Třemošnici je i Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické Třemošnice. Z tohoto pohledu je město ideální pro rodiny s dětmi. Z organizací tu jsou hasiči, skauti, celorepublikově známé mažoretky (Rondo), fotbalový tým, rybáři. Z obchodů zde nalezneme několik obchodů s potravinami, lékarnu, kadeřnictví, uzenářství.. Zkrátka všechny potřebné druhy obchodů pro běžný život. Večerní život zajistí mnohé restaurace a hospůdky, diskotéka.

Ubytování v Ronově

Ubytování v soukromí v Ronově nad Doubravou, nedaleko centra města. V blízkosti dobrá dostupnost dopravních prostředků (autobus, vlak), gastronomických zařízení a nedaleko je i nádherná příroda. Ubytování je dlouhodobé.

Kontaktujte nás na mobil: +420 608 45 10 45 nebo skrze náš kontaktní formulář

Adresa k nám:

  • Zámecká 175
  • 538 42 Ronov nad Doubravou

asd as

Ubytovna Ronov nad Doubravou - naše navigace